Close

PLASTİK CERRAHİ TURİZMİNDE DİJİTAL ÇÖZÜMLER

 

Güzel ülkemiz Türkiye sağlık turizmi sektöründe muazzam bir potansiyele sahip olduğu herkesin malumudur. Özellikle son yıllarda artan başta orta doğu ülkeleri ve Avrupa kıtası ile son zamanlarda giderek artan Amerika kıtasından da hatırı sayılır düzeyde sağlık turistlerinin geldiğini görmekteyiz. Ancak mevcut potansiyel gerçekleşen ile maalesef uyumsuz ilerlemektedir.


Özel sağlık sigortalarının karşılamadığı estetik operasyon olarak da adlandırılan plastik cerrahi operasyonlarının da sağlık turizminde önemli bir payı vardır. Hem yapılan operasyonların ciro ve kar marjının yüksek olması hem de tahsilat konusunda sigorta şirketleriyle muhatap olmadan doğrudan hastadan tahsil edilmesi işi kolaylaştırmaktadır. Tam da bu minvalde hasta kendi doktorunu kendi seçmekte, fiyat skalasını kendi belirlemekte ve ayrıca geçireceği operasyon yanında ek olarak tatil ve aktivite paketleri de satın almaktadır.


Hastanın kendi estetik ihtiyaçlarına yönelik operasyonu yapacak olan doğru doktoru ve doğru lokasyonu bununla beraber kendisi için uygun olan en iyi bütçe seçeneğini tek başına arayıp bulması çok zor olacaktır. Burada devreye dijital çözümler girmektedir. En basitinden plastik cerrahi alanında yapılacak onlarca farklı branşta kozmetik ve estetik operasyon vardır. Bunlar her biri kendi için de yöntem olarak birden çok dala ayrılabilmektedir. Örneğin Saç ekimi dediğinizde geçmişte daha ilkel bir yöntem olan FUT kullanılmaktayken şuan FUE yöntemi en yaygın yöntem olarak kabul edilmektedir. Ancak bu ikisi arasındaki farkı hastanın araştırıp öğrenmesi zaman alıcıdır. Bunun haricinde FUE içinde farklı yöntemlerle icra edilirken bunların ücret skalası da değişmektedir. Bir alt dalı olan HDI yöntemiyle hastaların mevcut saçları tıraş edilmeden altın uçlu kalem yardımıyla saç ekimi gerçekleşmektedir. Böylesi daha pratik ve rutin hayata dönüşte kolaylaştırıcıdır. Buna benzer lazer göz ameliyatı çeşitleri, liposuction bölge farklılıkları, karın gerdirme, yüz gerdirme, rhinoplasti, göğüs küçültme ve büyültme operasyonları hepsi çok farklı kırılım ve dağılımlara sahiptir.
Bu karmaşa içinde hasta kendisine hem güvenilir hem de anlaşılır hem de ihtiyacını en iyi biçimde görecek bir kolaylaştırıcı sisteme ihtiyaç duyar.

Geleneksel yöntemler hastayla telefon üzerinden soru cevap şeklinde gitmeyi önerirken artık modern teknolojik yöntemler yapay zeka ve makine öğrenmesiyle hastanın ihtiyacı olan tedaviyi en doğru biçimde teşhis etmekte ve en uygun teklifi geri bildirim olarak kendisine sunmaktadır. Bu durumda hasta dijital bir uygulama aracılığıyla istek ve ihtiyaçlarına göre; doğru teşhis, uygun tedavi, uygun doktor, uygun bütçe ve ek paket seçenekleriyle kendisi sağlık turizmi operasyonunu kolaylıkla organize edebilmektedir. Bu bahsettiğimiz teknolojiler üzerinde firmamız Üniversite SoftainTech çalışmalarını devam ettirmektedir. Yakın zamanda hayata geçecek olan projemiz sağlık turizminde ve benzer sektörlerde yeni bir çığır açacaktır.


SOFTAINTECH 

WhatsApp chat