Close

YENİ NESİL 3D YAZICILAR HER EVE GİRECEK

 

Endüstri 4.0 olarak adlandırdığımız 4.Sanayi devrimi büyük çoğunluğun kabul ettiği gibi 3D yazıcıların icadıyla başlamış oldu. 3D yazıcıların kısaca tarihine göz attığımızda şu verilerle karşılaşıyoruz:
-1984’da Charles Hull tarafından stereolithography (SLA) teknolojisi kullanılarak ilk 3D yazıcısı ortaya çıkarılmıştır.
-1986’da 3d Systems adında ilk 3D yazıcı şirketi kuruldu. Piyasaya ilk girmiş olmanın da avantajını kullanarak hızlı bir büyüme yaşadı. Alanında en iyi markalardan biri olarak kabul edilmektedir. Birçok farklı sektöre yönelik 3D yazıcı imal etmektedirler: savunma, uçak sanayisi, tıp ve diş hekimliği bunlardan sadece birkaçı diyebiliriz.
-1993’de MIT (Massachusetts Institute of Technology) daha önce 2 boyutlu yazıcılarda kullanılan bir teknoloji olan Inkjet teknolojisini de kullanarak renkli baskılar yapabilen 3D yazıcıları ilk kez üretmiş oldular.
-2007’de açık kaynak kodlu yazıcıları Reprap marka yazıcıyla piyasaya girmiş oldu ve bu sayede 3D yazıcıları çoğaltma imkânı ve kullanım oranı artışı sağlandı.
-2009’da ise farklı marka ve versiyonlarla ev tipi 3D yazıcılar geliştirilmeye başlandı.

Günümüzde artık 3D yazıcılara ulaşmak çok kolay. İnternetten istediğiniz özellikte sade bir 3D yazıcı haricinde, içinde CNC özelliği ve lazer kesim özelliği de olan 3’ü bir arada 3D yazıcılar sipariş verebilirsiniz. Modüler sistem olarak kutusunda gelen yazıcı parçalarını evinizde ailece monte edip adeta sanatsal bir çalışmayı birlikte yapmanın zevkini yaşayabilirsiniz.

Kişisel bilgisayarların ilk çıktığı zamanlarda kimse her eve bilgisayar gireceği fikrine inanmıyordu. Ancak şimdi her evde bir değil neredeyse evin fertleri adedince bilgisayar, akıllı cep telefonları, akıllı TV ve tabletler var. Teknoloji geliştikçe teknolojinin kişiselleşmesi de artıyor. Her yeni teknoloji fertlerin kişisel ihtiyaçlarına hitap eden yönleriyle farklılaşarak bireylerin tüketim ve eşyaları kullanım alışkanlıklarını değiştiriyor. Dolayısıyla her geçen gün daha çok dijitalleşiyor ve dijitalleşirken de insanoğlu olarak daha hızlı evrimleşiyoruz.

Yakın bir gelecekte her evde 3D yazıcılar sayesinde ihtiyacımız olan eşyaları, mutfak malzemelerini, sanatsal eserleri, çocuklarımızın hayal edip de erişemediği oyuncakları ve aklımıza gelmeyen daha nice materyali üretiyor olacağız. Bu durum geleceğin mesleklerini de etkileyecek ve insanlar eskiden sanayide meslek sahibi olurken evde kendi kurduğu laboratuvarında meslek sahibi olacak. Kimi uçak parçası üretecek, kimisi araba parçası, kimisi diş protezi, kimisi kalça protezi, bir süre sonra ailemizin bir ferdinin ihtiyaç duyduğu ancak uygun donör bulunamadığından organ nakli yapılamayan yapay organları 3D yazıcılarla evimizde üretiyor olacağız. Bu gelecek çok yakın, önemli olan bu yeni yaşam öğelerine toplum olarak ne kadar hazır olduğumuz.
SOFTAINTECH 

WhatsApp chat